موزیکستان

کد بستن راست کلیک

ابزار وبمستر

banner ads

 

 

 

 

نام : سیمین غانم

نام اصلی : سیمین غانم

متولّد : ۲۲ فروردین ۱۳۲۳ در تنکابن 

وفات : در قید حیات

ملیّت : ایرانی

حوزه فعالیّت : خواننده

سبک : پاپ و سنّتی

 

 

 

سیمین غانم زادهٔ ۲۲ فروردین ۱۳۲۳ در تنکابن، مازندران از پدری تهرانی و مادری ساروی خواننده ایرانی است.

او از ۹ سالگی در جشن‌های مدرسه می‌خواند.

غانم در سال ۱۳۴۱ در مسابقه‌های آموزشگاه‌های ایران در رشتهٔ آواز اوّل شد.

پدر سیمین غانم رئیس دارایی شمال بود، البته بعدها به كار تجارت مشغول شد ولی در زمان تولّد سیمین رئیس دارایی بود و از تهران به تنكابن منتقل شده بود. 

سیمین غانم حدود هشت سالش بود كه به تهران بازگشتند.

سیمین غانم دختر خاله مرحوم تورج شعبانخانی می باشد.

 

--»نخستین اجراء«--


نخستین اجرای تلویزیونی سیمین غانم ترانهٔ «موج خروشان» با تنظیم مرتضی حنانه و تهیّه عباس زندی در سال ۱۳۴۷ بود.

 

--»فعّالیّت رسمی«--

 

سیمین غانم فعّالیّت رسمی خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد.

او دوره موسیقی سنّتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی گذراند، مدّتی نیز نزد مرتضی حنانه قواعد موسیقی و سلفژ را آموخت و با علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد.

شباهت صدایش به خواننده بلندآوازه آن دوران دلکش درها را به روی سیمین گشود، البتّه مقایسه او با خواننده بسیار توانایی مانند دلکش، افتخاری بود که به سادگی نصیب هر کسی نمی‌شد، با این‌حال او به فراست دریافته بود که اگر در چهارچوب موسیقی کلاسیک ایرانی باقی بماند، حتّی با این فرض دور از دسترس که بتواند به تکنیک استادانه دلکش برسد، باز هم نخواهد توانست از زیر سایه بسیار بلند دلکش فراتر رود و در نهایت درباره‌اش خواهند گفت «همانی که مثل دلکش می‌خواند» از همین روی، گام در راه موسیقی پاپ، امّا از نوع خوش‌ساخت و مایه‌دار آن نهاد و در این راه از حمایت آهنگسازان توانایی چون بابک بیات، فریبرز لاچینی و… بهره‌مند شد.

گر چه او آثار آهنگسازان کلاسیک ایران از قبیل علی تجویدی و همایون خرّم را نیز به زیبایی اجراء کرده ‌است، امّا شهرت و کشش مردمی او را باید ناشی از کارهای پاپ او دانست.

قلک چشات، نخستین ترانه او به سبک جدید بود، این ترانه در ایران مدّت‌ها اوّلین صفحهٔ روز بود شعر این ترانه سروده سعید دبیری است و آهنگ آن را فریبرز لاچینی ساخته است. معروف‌ترین ترانه سیمین غانم «گل گلدون من» نام دارد که سروده فرهاد شیبانی و ساخته فریبرز لاچینی با تنظیم فریدون شهبازیان است.

صدای سیمین غانم که در محدوده کنترآلتو قرار می‌گیرد، صدایی است گیرا، قوی و پرطنین. او در بیان و القاء اوج و حضیض‌های عاطفی غوغا می‌کند.


--»زندگی خصوصی«--


سیمین به دلیل مخالفت خانواده اش برای ورود به دنیایی موسیقی ازدواج کرد و با خودش فکر کرد بهترین راهکار برای یک ازدواج مناسب، ازدواج با فردی که درک درستی نسبت به هنر داشته باشد و به او هم اعتماد کند و ضمن رعایت همه موازین اجازه فعّالیّت موسیقایی به او دهد افراد زیادی به خواستگاریش آمدند امّا هیچ کدام از آنها نمی توانستند نظر وی را تأمین کنند تا اینکه با همسرش آشنا شد.

در همان روزهای اوّل ازدواجش به این موضوع پی برد که او همان فردی است که انتظارش را می کشید.

زمانی که ازدواج کرد بیست و پنج سال داشت و از آن به بعد فعّالیّت موسیقی اش را به شکل جدی پیگیری کرد امّا به همسرش اطمینان داد که همه موازین را رعایت می کند و کاری نمی کند که مایع سرشکستگی او شود و از دوران جوانی اش تا به امروز به این عهد وفادار بوده.

 

--»وقفه و شروع دوباره«--


غانم بیش از دو دهه در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ از خوانندگی بازماند.

نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه ۱۳۷۸ در سینما صحرا در تهران برگزار شد.

 

--»هم اینک«--


در حال حاضر سیمین غانم به همراه خانواده‌اش در ایران به سر می‌برد و گه‌گاه به اجرای کنسرت می‌پردازد.

 

--»توجّه«--

 

این آرشیو به همّت عوامل سایت موزیکستان و با زحمات بی بدیل مدیریت سایت تهیّه و برای دانلود خدمت شما عزیزان عرضه گردیده از کپی برداری بدون ذکر منبع جداً خودداری فرمایید. 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها