موزیکستان

کد بستن راست کلیک

ابزار وبمستر

banner ads

 

 

 

 

نام : مهرداد 

نام اصلی : مهرداد آسمانی

متولّد : ۲۵ تیر ۱۳۴۶ در تهران

وفات : در قید حیات

ملیّت : ایرانی

حوزه فعالیّت : خواننده، آهنگساز و تنظیم کننده

سبک : پاپ

 

 

 

مهرداد آسمانی، خواننده و آهنگساز ایرانی، در ۲۵ تیر ۱۳۴۶ در تهران به دنیا آمد.

دوران کودکی او در خیابان حافظ (سنگلج) گذشت.

 

--»دوران تحصیل«--


آسمانی، دوران تحصیل خود را در دبستان فیروزکوهی و مدرسۀ راهنمایی هدف گذراند و موفّق به گرفتن دیپلم، از دبیرستان هدف شماره ۲ شد.

 

همزمان با سال‌های جنگ عراق و ایران، در کنکور سراسری شرکت کرد و پذیرفته شد. با این‌حال، وی تصمیم گرفت به خدمت سربازی برود.

 

--»خروج از ایران«--


مهرداد همزمان با تحصیل، نزد استادان فن به فراگیری موسیقی پرداخت و پس از اجرای چندین آهنگ برای رادیو و تلویزیون ایران، زمانی‌که عرصه را برای انجام فعّالیّت‌های هنری آزاد تنگ دید، در سال ۱۹۹۲ به لس‌آنجلس مهاجرت کرد.

 

--»شروع فعّالیّت هنری«--


نخستین آلبوم موسیقیِ مهرداد آسمانی با عنوان «صدای خورشید» منتشر شد که ترانه‌های «لیسانسه» (شما که سواد داری، لیسانس داری) و «خانومی» از شناخته شده‌ترین ترانه‌های این آلبوم است.

این آلبوم به صورت زیر زمینی در ایران ضبط شد و برخی از ترانه‌ها در لس آنجلس تنظیم شد و پخش شد.

یک سال و نیم بعد، آسمانی با انتشار آلبوم «پوست شب» و ترانهٔ معروف «چادر» (چادر ننداز سرت) با کلامی از مسعود امینی و آهنگی از حسن شماعی زاده او را به اوج شهرت رساند. ترانه‌های اجراء شده در نخستین آلبوم‌های وی سرودهٔ محمّد صالح ‌علاء و مسعود امینی بود.

پس از این دو آلبوم، مهرداد آسمانی پس از اجرای کنسرتی در لس‌آنجلس، شروع به برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف آمریکا و اروپا کرد.

این تور موسیقایی در سال ۱۹۹۹ میلادی آغاز شد.

 

--»ازدواج«--


مهرداد در سال ۲۰۰۰ با دختری به نام غزاله ازدواج کرد و در آلبوم بعدی خود که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد ترانه ای را با همین نام تقدیم به فرزندش کرد.

حاصل این ازدواج دو پسر به نام‌های مهرزاد و ماهان است، این زوج در سال۲۰۱۰ از یکدیگر جدا شدند.

در سال ۲۰۱۹ مهرداد آسمانی با شیوا عاشقانه ازدواج کرده و در شهر اورنج کانتی زندگی می‌کند.

 

--»آلبوم آنتیک«--


در سال ۱۹۹۵ میلادی، آسمانی آلبوم آنتیک را روانهٔ بازار موسیقی کرد.

ترانهٔ «آنتیک» (هر جای تهرون یه چیزایی داره) با کلام مسعود امینی از معروفترین ترانه‌های این آلبوم است که در آن به پیشینه و هویّت تاریخی تهران می‌پردازد.

 

--»دیگر کارهای این خواننده«--


در سال ۱۹۹۶ میلادی نیز مهرداد آسمانی آلبوم خاتون، در سال ۱۹۹۷ میلادی آلبوم عروسک و در سال ۲۰۰۰ میلادی آلبوم برگ گل را منتشر کرد کرد.

همچنین، وی در سال ۲۰۰۲ میلادی آلبوم غزال و آهنگ ماه من سرودهٔ ژاکلین را به بازار موسیقی عرضه کرد.

سپس، در سال ۲۰۰۳ میلادی آلبوم جادوی عشق با ترانه‌هایی از زویا زاکاریان منتشر شد بیشتر تنظیم‌های این آلبوم توسط منوچهر چشم آذر انجام شده بود و مهرداد با انتشار این آلبوم سبک تازه‌ای را در کارنامهٔ هنری خود ثبت کرد.

ترانهٔ عاشقانهٔ «شطرنج» و «فاصله» از شناخته شده‌ترین آهنگ‌های این آلبوم است.

 

--»همکاری با گوگوش«--


در ادامه، مهرداد آسمانی فصل تازهٔ فعّالیّت‌های هنری‌اش را با همراهی شهیار قنبری آغاز کرد.

انتشار آلبوم عکس فوری نتیجهٔ همکاری مهرداد و شهیار بود.

در این آلبوم، گوگوش خوانندهٔ مهمان در سه آهنگ نسل ما، حریق شهر قصّه و سروته نوار است.

البته، سابقهٔ همکاری مهرداد با گوگوش به سال‌های قبل بازمی‌گشت. وقتی‌که مهرداد آسمانی آهنگ‌سازی دو آلبوم «کیوکیو بنگ‌بنگ» و «آخرین خبر» را برای گوگوش انجام داد. از میان آهنگ‌های آلبوم «عکس فوری»، ترانهٔ اجتماعی «دیوار یار» (مردا این ‌ور، زنا اون ‌ور) با استقبال زیادی روبه‌رو شد.

همچنین، کنسرت‌های مهرداد باگوگوش نیز مورد توجّه مردم قرار گرفته بود.

مهرداد آسمانی همکاری‌اش با گوگوش را ادامه داد و پس از آنکه به ‌عنوان آهنگ‌ساز و تنظیم‌کننده در آلبوم «مانیفست» حضور پیدا کرد، آلبوم «شب سپید» را که در سال ۱۳۸۷ منتشر شد را به ‌طور مشترک با وی منتشر کرد.
مهرداد در این آلبوم چهار ترانهٔ «جنگل شش‌ و هشت»، «هفتهٔ سپید و سیاه»، «بوسه‌های پیاده ‌رو» و «کوچهٔ لخت» سرودهٔ شهیار قنبری را اجراء کرد تمام ترانه‌های این آلبوم توسط شهیار قنبری سروده شد و مهرداد آسمانی وظیفه آهنگسازی را بر عهده داشت و اندی جی تنظیم آهنگ‌ها را انجام می‌داد.
این همکاری در سال ۲۰۰۸ و پس از کنسرت نوکیا تیاتر به دلایلی نا معلوم قطع شد.

--»ادامه فعّالیّت بعد از همکاری با گوگوش«--


نوروز سال ۱۳۸۸ مهرداد دو تک‌ آهنگ را منتشر کرد.

یکی از آن‌ ها مدلی «عشق من گریه نکن» بود، ترکیبی از دو آهنگ «عشق من» و «گریه نکن» بود که زنده‌ یاد فرزین آن‌ها را با ترانه و آهنگی از جهانبخش پازوکی اجراء کرده بود. مهرداد این آهنگ را به یاد فرزین خوانده و آن را به جهانبخش پازوکی تقدیم کرد.

آهنگ دیگر مناجاتی بود به نام عاشقانه‌ترین لحظه‌ها.

متن این مناجات را نیز جهانبخش پازوکی نوشته بود و برای اوّلین بار بود که کسی جز خودش، بر روی ترانه‌اش آهنگ می‌گذاشت.

او تاکنون ۱۲ آلبوم موسیقی مستقل و یک آلبوم موسیقی مشترک منتشر کرده ‌است. 


--»آلبوم های جدید«--


پس از دو سال سکوت، در زمستان ۱۳۸۹ مهرداد آلبوم طعم رؤیا که حاصل همکاری او با ایرج جنّتی عطایی به عنوان ترانه‌سرا و علی الهی به عنوان تنظیم‌کننده قطعات بود را منتشر کرد.

هر چند ترانهٔ پر سر و صدای ترانه‌هامو پس بده را هر کسی به نوعی برداشت کرد، امّا مهرداد و ایرج جنّتی عطایی بر این باورند که این ترانه صدای یک درد ۵۰ ساله است که در موسیقی ایران ریشه دوانده و تنها حرف خواننده و ترانه‌سرای آن نیست، همهٔ مؤلفین و صاحبان ترانه زخم‌خوردهٔ این بی‌مهری‌اند.

وی پس از وقفه‌ای مجدّد در مهرماه ۱۳۹۱ موزیک ویدیو «تمام ما» را منتشر کرد.

در بیست و هشتم دی ماه ۱۳۹۱ مهرداد موزیک ویدئوی جدیدی به نام «ضد نور» را منتشر کرد؛ و سپس در سال ۱۳۹۲ آلبوم شبیه هیچ‌کس منتشر شد که در واقع ادامه همکاری مهرداد آسمانی با ایرج جنّتی عطایی بود، در این آلبوم ایرج جنّتی عطایی به عنوان ترانه‌سرا، مهرداد آسمانی به عنوان آهنگساز و خواننده و منوچهر چشم آذر به عنوان تنظیم‌کننده ظاهر شدند.

مهرداد پس از یک سال سکوت پس از انتشار آلبوم شبیه هیچ‌کس ترانه ای را به نام نبض گل با ترانه ای شهیار قنبری آهنگ خودش و تنظیم آرگامو تورس منتشر کرد پس از چند ماه آلبوم نبض گل در آذر ماه ۱۳۹۴ منتشر شد که در این آلبوم مثل سابق تمام ترانه‌ها ساخته خود مهرداد بود بیشتر ترانه‌های این آلبوم نوشتهٔ یک سرباز ایرانی به نام سینا است تنظیم‌های این آلبوم توسط حمید شمس، مهدی ابراهیمی، آرگامو تورس و نیما نور محمّدی انجام شده‌است.

 

--»همکاری های هنری«--

 

مهرداد با ترانه‌سراهای به نامی نظیر ایرج جنّتی عطایی، مسعود امینی، محمّد صالح اعلاء، شهیار قنبری، همایون هوشیار نژاد، مسعود فردمنش، زویا زاکاریان، ژاکلین … و آهنگ سازانی چون جهانبخش پازوکی، سیاوش قمیشی، حسن شماعی‌زاده، منوچهر چشم‌آذر، بابک بیات و … همکاری داشته ‌است.

 

--»آهنگ سازی برای خواننده های دیگر«--


مهرداد علاوه بر آهنگسازی برای خود با دیگر خوانندگان ایرانی نیز همکاری داشته‌ است.

مهرداد با خوانندگان به نام موسیقی ایرانی از جمله گوگوش، شهره صولتی، نوش آفرین، ستار، مهستی، شهرام شب‌پره، لیلا فروهر، شهرام صولتی، توکا، بهزاد، فرخ ترک زاده، ناهید، شیلا، سوزان روشن، منصور، فتانه، سامان و آرمان همکاری داشته‌است.

همکاری با گوگوش: اوّلین همکاری ترانهٔ کیو کیو بنگ بنگ با شعری از زویا زاکاریان و تنظیم منوچهر چشم آذر بود این ترانه در حدود ۱۳ دقیقه است ادامه این همکاری در آلبوم آخرین خبر در سال ۱۳۸۳ ادامه یافت تمام ترانه‌های این آلبوم (به جز پیر مشرق) توسط مهرداد آسمانی ساخته شد ترانه‌های این آلبوم سروده شهیار قنبری و زویا زاکاریان بود با تنظیم‌هایی از مهرداد آسمانی، اندی جی و منوچهر چشم آذر که در این آلبوم مهرداد و گوگوش ترانه آخرین خبر را به صورت دو صدایی اجراء کردند.

در ادامه فعّالیّت این دو نفر گوگوش به عنوان خواننده مهمان در آلبوم عکس فوری مهرداد حضور یافت و سه ترانه را با مهرداد به صورت دو صدایی اجراء کرد، سپس مهرداد در آلبوم بعدی گوگوش به نام مانیفست مهرداد به عنوان آهنگساز و تنظیم‌کننده با ترانه‌های از شهیار قنبری حضور یافت؛ و ترانه شناسنامه را به صورت دو صدایی با گوگوش اجراء کرد؛ و در سال ۲۰۰۸ پس از سه سال سکوت این دو نفر آلبوم شب سپید را به صورت مشترک منتشر کردند که مورد توجّه بسیار قرار گرفت.

همکاری با شهره صولتی: بیشتر ترانه‌های مهرداد (بعد از گوگوش) توسط شهره صولتی اجراء شده ‌است این همکاری ۱۴ ترانه است که هنور ۴ ترانه آن منتشر نشده ‌است. از موفّق‌ترین ترانه‌های این همکاری می‌توان به ترانه پیغام با کلام مسعود فردمنش و تنظیم منوچهر چشم آذر و ترانه نامه با ترانه مسعود فردمنش و تنظیم امیر بدخش اشاره کرد که مورد توجّه زیادی قرار گرفت به گونه‌ای که شهره در تمام برنامه‌هایش ترانه نامه را اجراء می‌کند بخشی از ترانه به صورت دو صدایی با مهرداد اجراء شده‌است.

همکاری مهرداد با شهره فقط به آهنگسازی و خوانندگی محدود نشد و این دو با یکدیگر برای اجرای تورهای اروپا و آمریکا به سرتاسر دنیا رفتند.

همکاری با ستار و مهستی: این همکاری در قالب یک آلبوم به نام گل گندم به صورت مشترک با حضور ستار و مهستی منتشر شد به صورتی که تمام آهنگ‌های این آلبوم توسط مهرداد ساخته و شعرها سروده علیرضا میبدی، همایون هوشیار نژاد و مسعود امینی بود با تنظیم‌هایی از منوچهر چشم آذر، شوبرت آواکیان و سعید قربانی که در سال ۱۳۷۹ منتشر شد و در آن مهستی و ستار ترانه‌ای دو صدایی به نام بوی نون بوی خاک بوی گندم را اجراء کردند.

 

--»توجّه«--

 

این آرشیو به همّت عوامل سایت موزیکستان و با زحمات بی بدیل مدیریت سایت تهیّه و برای دانلود خدمت شما عزیزان عرضه گردیده از کپی برداری بدون ذکر منبع جداً خودداری فرمایید. 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها