موزیکستان

کد بستن راست کلیک

ابزار وبمستر

banner ads

 

 

 

نام : مرجان

نام اصلی : شهلا صافی ضمیر

متولد : ۲۳ تیر ۱۳۲۷ در تهران

وفات : ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ در آمریکا

ملیّت : ایرانی

حوزه فعالیّت : خواننده و بازیگر 

سبک : پاپ 

 

 

 

شهلا صافی ضمیر معروف به مرجان خواننده و بازیگر ایرانی متولّد ۱۳۲۷ در تهران است.

وی دوران كودكی را در محيط گرم خانواده گذراند، دوران نوجوانی اش ضمن تحصيل تا مراحل دانشگاهی به خبرنگاری در مجل‍ۀ اطلاعات كودكان و گويندگی و مجری برنامه های كودك در تلويزيون ملّی ايران طی شد .

 

 --»ازدواج«--

 

او پس از اتمام تحصیلات متوسطه با مهدی علی محمّدی (گوینده رادیو و دوبلور) ازدواج کرد و صاحب دختری به نام پوپک شد.

 

 --»بازیگری«--

 

در سال ۱۳۴۸ توسط شوهرش، به محمّدعلی فردین معرفی شد، وی در سن ۲۱ سالگی، در آغاز جوانی پا به عرصۀ سينما گذاشت و برای نخستین بار در فیلم دنیای پر امید به کارگردانی احمد شیرازی در مقابل بزرگ مرد تاریخ سینمای ایران زنده یاد، محمّدعلی فردین، کار بازیگری را آغاز کرد.

 

در همین فيلم بود كه نام مرجان برايش انتخاب شد، چرا كه خانم شهلا بازیگر سينما و تئاتر ايران با اسم حقيقى او در اوج بود.

 

مرجان تا سال ۱۳۵۲، در حدود ۱۵ فیلم بازی کرد. امّا در این سال بود که شوهرش محدودیّت هایی را برایش جهت بازی در فیلمها ایجاد کرد، همین امر باعث شد تا پس از دو سال کشمکش، در سال ۱۳۵۴ از هم جدا شوند.

 

او مجموعاً  در ۳۰ فیلم از جمله تكيه بر باد (۱۳۵۷)، چشم انتظار (۱۳۵۴)، جوانمرد (۱۳۵۳)، سراب (۱۳۵۲)، مردي در طوفان (۱۳۵۱)، از ياد رفته (۱۳۴۹) و غیره ایفای نقش کرد.

اوايل شور خاصّى براى ايفاى نقش داشت، از بازيگرى و در قالب شخصيّت هاى مختلف رفتن شاد بود. امّا بعد از گذشت چند سال از اینکه خودش نیست خسته شد.


او از اینکه هر زمان كسى ميشد كه برايش بيگانه بود، كسانى كه بيشتر اوقات با ذات و خميره اش در تضاد بودند مشکل داشت.

 

 --»ازدواج مجدد«--

 

او پس از جدایی از همسر اوّل خود با فریدون ژورک (تهیّه کننده فیلم هایش) ازدواج کرد.

مرجان از هنرمندانی است که در آغاز بازیگر سینما بوده و در فیلم‌های بسیاری بازی کرده‌است، او در طول فعّالیّت سینمایی خود با بازیگران معروف و سرشناسی چون محمّدعلی فردین، ناصر ملک مطیعی، رضا بیک ایمانوردی، سعید راد، رضا فاضلی و ایرج قادری به ایفای نقش پرداخته است.

 

 --»خوانندگی«--

 

در آن زمان خواننده‌هایی چون عهدیه در فیلم‌ها با وی ترانه می‌خواندند.

مرجان متوجّه صدای خوب خود می‌شود و با خواندن ترانه «کویر دل» که پیش‌تر خواننده ترکیه‌ای آژدا پکان آن را به زبان فرانسه و به نام Viens dans Ma Vie اجرا کرده بود، بسیار معروف شد.

با شرکت در شوهای تلویزیونی محبوبیّت و معروفیّت وی صد چندان شد و پس از خواننده شدن سینما را رها کرد و در فیلمی بازی نکرد.

 

اوّلین ترانه مرجان دو دونه نام داشت، وی تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، یعنی در مدّتی کمتر از دو سال، بیش از ۱۵ ترانه اجرا کرد که برای او بسیار موفّقیّت آمیز بودند.

مرجان در سال ۱۳۵۹، ترانه ای وطن را اجرا کرد.

 

بعد از دو سال صدايش در هياهوى انقلاب گم شد و بيست و سه سال در سكوتى سنگين به عزلت نشست.


 --»همکاری هنری«--

 

مرجان طی این دوره با شاعران و آهنگسازان خبره و بنامی همچون: پرویز مقصدی، فریبرز لاچینی، اردلان سرفراز، منوچهر چشم آذر، آرش سزاوار، تورج شعبان خانی، اریک ارکانت و… همکاری داشته‌است.

 

 --»مهاجرت«--

 

پس از انقلاب تا سال ۱۳۵۹ در زندان اوین در ایران ماند و در نهایت با گذشت چند سال در سال ۲۰۰۶ میلادی از ایران خارج شد، و راهی آمریکا شد و در همان جا ساکن شد.

 

او در خارج از ایران، آلبوم شب های خط خطی را در سال ۱۳۸۴ آفرید و چندین کنسرت نیز بر پا داشته است.

 

--»هم اکنون«--

 

مرجان از خواننده‌های ایرانی دوره پیش از انقلاب ۱۳۵۷ است که پس از ۲۶ سال بعد از انقلاب برای نخستین بار با اجرای برنامه هنری در اجتماع بزرگ کنگره ایرانیان در واشینگتن دی سی، آمریکا حضور پیدا کرد.

  

--»وفات«--

 

مرجان خواننده و بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران در مورخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ در سنّ ۷۲ سالگی، بعلّت ایست قلبی در بیمارستانی در آمریکا در گذشت.

یادش گرامی/. 


--»توجّه«--

 

این آرشیو به همّت عوامل سایت موزیکستان و با زحمات بی بدیل مدیریت سایت تهیّه و برای دانلود خدمت شما عزیزان عرضه گردیده از کپی برداری بدون ذکر منبع جداً خودداری فرمایید. 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها