موزیکستان

کد بستن راست کلیک

ابزار وبمستر

banner ads

 

 

 

 

نام : سیّد جواد ذاکر

نام اصلی : میر محمّد جواد ذاکر طباطبایی خویی

متولّد : ۳۱ شهریور ۱۳۵۵ در خوی

وفات : ۱۶ تیر ۱۳۸۵ در تهران

ملیّت : ایرانی

حوزه فعّالیّت : مدّاحی 

سبک : نوحه، روضه خوانی و شور

 

 

 

میرمحمّد جواد ذاکر طباطبایی خویی، زاده ۳۱ شهریور ۱۳۵۵ در خوی از توابع آذربایجان غربی، در خانواده ای متدیّن که با نام سیّد جواد ذاکر نیز شناخته شده‌ است، دیده به جهان گشود.  
او از مدّاحان معروف و محبوب ایرانی و یکی از پایه ‌گذاران مدّاحی به سبک جدید شناخته می‌شود.
بسیاری از جوانان ایرانی تحت تأثیر صوت زیبای سیّد جواد ذاکر جذب هیئت‌های مذهبی شدند و سبک جدید مدّاحی او باعث جذب جوانان به هیئت شد.

 

--»خانواده«--

 

پدرش میر حبیب طباطبایی نام داشت و از آنجا که وی مدّاح و ذاکر امام حسین بود، در هنگام گرفتن شناسنامه نام خانوادگی ذاکری را انتخاب می کند.

مادر وی که زنی مؤمنه و از سادات بود در همان دوران کودکی سیّد محمّدجواد دارفانی را وداع گفت و سیّد محمّد جواد از دوران کودکی از مهر مادری بی نصیب بود.

سیّد جواد از پدر و مادری که از سادات بودن متولّد شده (از نسل طباطبائی) در واقع سیّدی دو شرفه محسوب میشود. 

 

--»دوران کودکی«--

 

وی تا پایان دوران تحصیلی متوسطه در خوی بود و از همان کودکی مدّاحی که در خاندان وی ریشه داشت را ادامه داد.

بعد از پایان تحصیلات برای کسب علوم حوزوی راهی قم شد و در مدرسه علمیه رضویه مشغول به تحصیل شد و در کنار علوم حوزوی مدّاحی را نیز ادامه داد.

 

--»مریضی در کودکی«--


سیِد جواد در کودکی به بیماری سختی مبتلا می شود و احتمال مرگش وجود داشته، پدرش سید حبیب ذاکری نذر امام جواد میکند که اگر بچّه ام شفاء پیدا کند اسمش را می گزارم محمّد جواد، که به لطف خدا و ائمه اطهار (ع) اینگونه می شود.

 

--»ابداء سبک جدید در مدّاحی«--

 

سیّد محمّد جواد پرچم دار سبک های جدیدی از مدّاحی بود که بسیاری از مردم الالخصوص جوانان را به سوی هیئت ها می کشاند حتّی جوانانی که تا قبل از آن اُنسی با هیئت ها نداشتند.

همین کار او خیلی از کسانی که شناختی از اسلام و اهل بیت نداشتن به هیئت ها کشاند و خیلی مداحان جوانان تر و شهرستانی از وی الگو گرفتند.

وی از این جهت انقلابی به راه انداخت که به جنگ تهاجم فرهنگی دشمنان و مخالفین اسلام و تشیع رفته بود.
خیلی سریع نام سیّد ذاکر بر سر زبان ها افتاد و در دل خیلی از دوستدارانش جای گرفت، همین امر باعث شد بسیاری از بچّه مرشدها و هيئتی هايی كه راه اصلی را گم كرده بودند موقعیّت خود را در خطر میدیدند و به وی حسادت میکردند.
می خواستند برای وی مشکل ایجاد کنند تا جایی که سیّد مجبور به ترک مدرسه رضویه شد و تنها به مدّاحی ادامه داد.
ارئه همین سبک ها به مزاج خیلی ها نمی ساخت "بالاخره نميشه راه صدساله ما رو كه يک شبه بری و بازار ما رو خراب كنی" مثلاً برخی مدّاحان قدیمی تر و ...
برای مدّاحی سیّد در تهران مشکل ایجاد کردند و در قم هم برای وی محدودیّت ایجاد کردند.

سیّد به دارالمؤمنین کاشان رفت از آنجا به اصفهان و بعد از مدّتی مجدداً به کاشان بازگشت و گهگداری در قم هم مدّاحی میکرد.

ضمن اینکه سید بعد از ازدواج در قم و در شهرک قدس در منزلی اجاره ای سکونت داشت.

 

--»شاگردان«--

  

از شاگردان وی می توان به حسین عینی فرد، سیّد علی مؤمنی و حمید علیمی اشاره کرد.


--»خصوصیّات«--

  

سیّد جواد خلوص نیّت عجیبی داشت.

بسیار فروتن و متواضع بود و به تهمت ها و افترای که به وی داده می شد جوابی نمی داد و از غیبت و تهمت زدن به دیگران دوری می جست.

یه اشاره به اطرفیانش کافی بود تا جواب مخالفین را همه جوره بدهند امّا خود سیّد با درگیری و دهن به دهن شدن با جاهلین مخالف بود.

 

--»آخرین بازگشت به زادگاه«--

 

چند سال پیش میر حبیب ذاکر پدر سیّد محمّد جواد به دیار باقی شتافت و برای آخرین بار سیّد به بهانه شرکت در مراسمات ترحیم پدر به خوی (محل زادگاهش) رفت و این آخرین حضور وی در زادگاهش بود، زیرا خیلی سریع علایم بیماری سرطان در وی هویدا شد.

 

--»دوران مریضی«--


بعد از سپری کردن دوران شیمی درمانی برای اوّلین بار سیّد در روز عید غدیر در هیئت جنّت الحسین (ع) حضور پیدا کرد و آخرین حضور وی روز ۲۸ و ۲۹ صفر در سال ۸۵ در مشهد مقدّس و در حضور هیئت زنجانی ها بود.

 

--»وفات«--

 

در سال ۱۳۸۵ بیماری سرطان او به اوج رسید و وی در اوایل خرداد ماه، در اثر مرگ سلولهای مغزی در کما فرو رفت و بعد از حدود ۴۰ روز، در ساعت ۲ بامداد شانزدهم تیرماه ۱۳۸۵ در بیمارستان میلاد تهران درگذشت.

مراسم تشییع او برگزار شد و پیکر مطهر وی در قبرستان نو روبروی حرم فاطمه معصومه و در کنار قبر رسول ترک در قم به خاک سپرده شد و آرام گرفت.

 

--»حواشی درگذشت سیّد جواد«--

 

عدم انتشار خبر درگذشت سیّد جواد ذاکر از سوی رسانه ها بنا به دلایلی واهی باعث شد تا عده کثیری از علاقمندان به سیّد الشهداء و شیفتگان صدای گرم این بلبل آستان الله از علّت درگذشت وی حتّی و زمان و مکان برگزاری مراسمات به موقع اطلاع پیدا نکنند.

با این حال مراسم تشیع با شکوهی در قم برگزار شد به طوری که خیلی از کسبه و مردم گمان بردند عالم یا مرجعی از دنیا رفته است، هر چند غلو نیست اگر بگوییم تائثیر وی روی مردم زمانه اش از بسیاری مراجع و صاحبان کتاب و شخصیّت های مطرح مذهبی بیشتر بود و این تشیع با شکوه دور از انتظار نبود.

در حالی که خیلی از علاقمندانش هنوز هم نمی دانند سیّد را از دست داده اند.

وی یکی از با اخلاص ترین مدّاحان زمانه ما بود با اینکه خیلی از مدّاحان امروزی زندگی مفره و تجمّلی دارند و تا میلون ها تومن پول نگیرند نمی خوانند، وی یکی از فقیرترین و بی ریاترین زندگی ها را داشت و هیچگاه روضه نفروخت و از این راه امرار معاش نکرد.

وی به وعده های ملیونی هیات مذهبی جواب منفی داد تا مزد خود را از اربابش امام حسین بگیرد.

 

--»توجّه«--

 

این آرشیو به همّت عوامل سایت موزیکستان و با زحمات بی بدیل مدیریت سایت تهیّه و برای دانلود خدمت شما عزیزان عرضه گردیده از کپی برداری بدون ذکر منبع جداً خودداری فرمایید. 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها