موزیکستان

کد بستن راست کلیک

ابزار وبمستر

banner ads

 

 

 

 

نام : بتی

نام اصلی : بتول فخری

متولد : ۱ شهریور ۱۳۳۱ در تهران

وفات : در قید حیات

ملیّت : ایرانی

حوزه فعالیّت : خواننده

سبک : پاپ

 

 

 

بتی زاده ۱ شهریور ۱۳۳۱ در تهران، خواننده ایرانی است که فعّالیّت هنری‌اش را قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران آغاز کرده و هم‌اکنون مقیم شهر تورنتو کانادا است.

 

--»سرگذشت«--

 

او در شش سالگی بخاطر کار پدرش به زنجان رفت و از اوّل دبستان به مدّت ۹ سال در شهر زنجان بود.

 

--»فارغ التحصیلی و شروع کار«--

 

بعد از مدّتی بتی دوباره به همراه خانواده اش به تهران برگشتند و در سن ۱۷ سالگی از دبیرستان عطّار فارغ‌ التحصیل شد و چند ماه بعد در سازمان جغرافیایی به عنوان نقشه کش استخدام شد.

 

--»ورود به دنیای هنر«--


بعد از دوره آموزشی به اصرار یکی از همکارانش به دفتر هنری ضیا آتابای (خواننده) معرفی شد و همانجا به او پیشنهاد خواندن ترانه عزیزم شد (که اصل اهنگ ترکی است و آن را نکار بوک خوانده بود) و بدین ترتیب بتی در سن ۱۸ سالگی با دو ترانه عشق افسرده و عزیزم با اشعار سعید دبیری وارد علم هنر شد.

صحفه اوّل بتی بطور بی سابقه ای رکورد فروش را شکست بطوری که در دو روز اوّل ۶۰،۰۰۰ صحفه فروش کرد و تا مدّت ها جزء صحفه‌های پرفروش روز بود.

 

--»ازدواج«--


همکاری با سعید دبیری موجب آشنایی بتی با آقای دبیری شد و خیلی زود این آشنایی به ازدواج انجامید و حاصل این ازدواج فرزندی بنام هایدن است که اکنون ۲۹ سال دارد که در ایران زندگی می کند.

بتی بعد از ازدواج با سعید دبیری و متولّد شدن هایدن خوانندگی به مدّت دو سال کنار میگذارد و بعد از این مدّت دوباره وارد عالم هنر می‌شود که آلبوم غریبانه از کارهای آخر او در سال ۱۳۵۶ قبل از جدا شدن از سعید دبیری است.

بتی در سال ۱۳۵۷ هم با توجّه به اوضاع آن زمان چندین ترانه را بصورت آزمایشی در استودیو اجراء کرد که به علّت وقوع انقلاب دیگر فرصت نشد آنها را اجراء کند و بتی تا سال ۱۳۵۷ حدوداً ۴۵ ترانه اجراء کرد که بسیاری از آنها در آلبوم غریبانه یا بروی صحفه گرامافون یا در فیلم‌ها و رادیو پخش شد.

 

--»کارهای سینمایی«--


بتی در آثاری همچون غریب، خیابانی‌ها، بی‌گناه، خیالاتی و قدیر به عنوان خواننده حضور داشته است.


--»همکاری با اساتید«--


بتی در طی دوره هنری خود با شاعران و آهنگسازان خبره و بنامی همچون: سیاوش قمیشی، جهانبخش پازوکی، حسن شماعی‌زاده، اردلان سرفراز، واروژان، منوچهر چشم آذر، احمد شاملو، سعید دبیری و... همکاری داشته است.

 

--»زندگی بعد از انقلاب«--


زندگی او پس از انقلاب دچار دگرگونی‌های زیادی شد و بخاطر سفری که به همراه پسرش هایدن به اسرائیل داشت و برگشت دوباره او به ایران در سالهای اقامتش در ایران دچار مشکلاتی شد تا اینکه مدّتی پیش ایران را به مقصد کانادا ترک کرد و هم اکنون در تورنتو زندگی میکند.

 

--»شروع دوباره«--


شروع مجدّد فعّالیّت هنری پس از ۳۵ سال.

وی در مهرماه ۹۱ پس از ۳۵ سال با موزیک ویدیو (فردا تو راهه) به دنیای خوانندگی بازگشت.

او عقیده دارد تا شقایق هست زندگی باید کرد و سعی دارد با آن صدای زیبا و خاطره انگیزه اش آثار جاودان دیگری را برای ما خلق کند.


--»توجّه«--

 

این آرشیو به همّت عوامل سایت موزیکستان و با زحمات بی بدیل مدیریت سایت تهیّه و برای دانلود خدمت شما عزیزان عرضه گردیده از کپی برداری بدون ذکر منبع جداً خودداری فرمایید. 

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها